سخنی از بزرگان...

واقعیت های خواندنی درباره میوه و گیاه آناناس

واقعیت های خواندنی درباره میوه و گیاه آناناس
مدیر ارشد رایشمند

آناناس گیاهی است که به خانواده برومیلید (bromeliad) تعلق دارد. بر خلاف دیگر اعضای این خانواده، آناناس میوه ای خوراکی و خوشمزه است.
آناناس یک میوه گرمسیری است. منشأ آناناس از آمریکای جنوبی است. در اصل از منطقه بین جنوب برزیل و پاراگوئه سرچشمه گرفته است.
پس از معرفی آناناس به اروپا و آسیا، مردم این مناطق شروع به کشت آن در مقیاس گسترده کردند. آناناس می تواند در انواع مختلف زمین ها رشد کند، اما خاک کمی اسیدی را ترجیح می دهد.
آناناس نمی تواند دماهای پایین را تحمل کند و در طول روز نیاز به مقدار زیادی نور خورشید دارد. آناناس بیشتر در رژیم غذایی انسان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صنعت داروسازی هم به کار می رود چراکه حاوی مواد و ویتامین هایی است که برای سلامت انسان مفید اند. آناناس در فهرست گونه های در معرض خطر انقراض قرار ندارد. 
میوه آناناسواقعیت های خواندنی درباره آناناس
ارتفاع گیاه آناناس می تواند به 3.3 تا 4.9 فوت (1 تا 1.5 متر) برسد. وزن گونه های بزرگ این میوه به 20 پوند (9 کیلوگرم) می رسد.
آناناس گیاه علفی چند ساله است که ساقه کوتاه و کلفتی دارد. برگ های آن سفت و سخت اند و سطح شان با موم پوشیده شده است.
میوه آناناس نتیجه تلفیق 100 تا 200 گل منحصر به فرد است. هنگامی که میوه آناناس رشد می کند گیاهش بیش از 200 گل در رنگ های مختلف از ارغوانی گرفته تا بنفش روشن و قرمز تولید می کند. پس از این که گیاه آناناس گل می دهد میوه گل ها به هم ملحق می شوند تا آن چه که معمولاً به عنوان میوه آناناس می شناسیم را به وجود آورند.
رنگ میوه آناناس به نوع آن بستگی دارد. آناناس ها معمولاً قرمز، ارغوانی یا بنفش کم رنگ اند.
کریستف کلمب آناناس را در سال 1493 از آمریکای جنوبی به اروپا برد. آناناس در سراسر آمریکای جنوبی، کارائیب، آمریکای مرکزی و مکزیک کشت می شد. در مکزیک به وسیله مایاها و آزتک ها کاشته می شد.
در حال حاضر دو نوع از آناناس ها به نام های «آناناس کاین» و «آناناس اسپانیایی قرمز» در سراسر جهان کشت و مصرف می شود. این دو نوع آناناس از نظر اندازه و رنگ میوه با هم تفاوت دارند.
پرندگان (مانند مرغ مگس خوار) و خفاش ها کار گرده افشانی آناناس را انجام می دهند.
یک گیاه آناناس در هر فصل تنها یک میوه آناناس تولید می کند. فرآیند رسیدن آن بعد از برداشت میوه از ساقه به پایان می رسد.
آناناس منبع غنی فیبر، منگنز، ویتامین C و ویتامین های گروه B است. می توان آن را خام، به صورت آب میوه و یا در قالب غذاهای مختلف شیرین و شور مصرف کرد. پینا کولادا (Pina colada) نوشیدنی محبوبی است که از آناناس درست می شود. آناناس پخته می شود، خام خورده می شود و یا کنسرو می گردد. برای سالاد میوه استفاده می شود و با دسرهای لبنی مانند بستنی و ماست خورده می شود. آناناس در پیتزا هم مورد استفاده قرار می گیرد.
آناناس به منظور فرو نشاندن علایم سرماخوردگی عادی، سرفه و احتقان بینی (با کاهش میزان مخاط) مورد استفاده قرار می گیرد. می تواند التهاب را کاهش دهد و جلوی لخته شدن خون را بگیرد. میوه آناناس به دستگاه گوارش کمک می کند.
آناناس حاوی بروملین است. بروملین آنزیمی است که پروتئین ها را تجزیه می کند و هضم را تسهیل می کند. بروملین در آناناس خام وجود دارد. می توان از ترکیب آناناس با مواد دیگر به منظور کاستن از سختی گوشت استفاده کرد (بروملین به عنوان نرم کننده گوشت عمل می کند.) به این ترتیب که گوشت خام در آن خوابانده و آماده سازی می شود.
گیاه آناناس را می توان به راحتی و با استفاده از تاج میوه کشت کرد. تاج (نوک) آن باید قطع و تمیز شود و قبل از کاشت در خاک تا حدی خشک شود. به این ترتیب یک گیاه جدید به وجود می آید.
تقریباً تمام بخش های آناناس برای اهداف مختلف از جمله غذای حیوانات خانگی قابل استفاده است. پوست، هسته و انتهای یک آناناس در هنگام کنسروسازی آناناس دور انداخته نمی شوند و به جایش برای ساخت شماری از محصولات مانند سرکه، و غذاهای حیوانات مورد استفاده قرار می گیرند.
آناناس می تواند بیش از 50 سال در حیات وحش زندگی کند و میوه تولید کند.
یک آناناس می تواند در مدت بیش از دو سال رشد کند، اگر چه معمولاً کمی زودتر از این برداشت می شود.
معروف ترین کارآفرین در زمینه آناناس جیمز دل (James Dole) بود که به هاوایی رفت و بلافاصله بعد از این که جان کیدول صنعت آناناس را به هاوایی معرفی کرد، یک مزرعه آناناس را در سال 1900 در این منطقه ایجاد کرد. دُل هنوز هم یکی از شرکت های بزرگ در صنعت آناناس است.
بخش های میوه آناناس به شکل دو مارپیچ اند، 8 تا در یک جهت، 13 تا در جهت دیگر.
در بیشتر کشورهای گرمسیری آناناس در کنار جاده ها به فروش می رسد. آب آناناس نیز یک نوشیدنی محبوب مناطق گرمسیری است.
در حال حاضر جنوب شرقی آسیا بزرگ ترین تولید کننده آناناس است. سالانه بیش از 2 میلیون تن آناناس در فیلیپین تولید می شود و این کشور مقدار زیادی آناناس هم صادر می کند. از سال 2009 کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله فیلیپین و تایلند دو تولید کننده برتر آناناس در جهان بوده اند. البته آنها در این زمینه پس از کشور کاستاریکا قرار دارند.

چاپ
922 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مدیر ارشد رایشمندمدیر ارشد رایشمند

سایر نوشته ها توسط مدیر ارشد رایشمند
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

ارتباط با نویسنده

x