وقتی نمی دانی برای خدمتی كه برایت انجام داده اند چقدر باید بپردازی بپرس : (( چقدر تقدیم كنم؟ )) اچ جکسون براون (کتاب نکته‌های کوچک زندگی)

آیا شخصیت ما در طول زندگیمان تغییر می کند؟

آیا شخصیت ما در طول زندگیمان تغییر می کند؟
SuperUser Account

بر اساس مطالعات طولانی مدتی که درباره شخصیت انجام گرفته مشخص شده برخی از اصلی ترین اجزای شخصیت هر فرد در طول زندگیش ثابت باقی می ماند. سه جنبه ای از شخصیت ما که با گذشت سن تمایل به تغییر دارند سطح اضطراب، دوستی و صمیمیت و نیز اشتیاق برای تجربیات نو هستند.

به گفته محققی به نام پل تی. کوستا جونیور، هیچ شواهدی مبنی بر این که شخصیت کلی ما با افزایش سنمان تغییر می کند وجود ندارد. آن چه که در طول زندگیمان تغییر می کند نقش های ما و مسایلی است که بیشتر برایمان اهمیت پیدا می کنند. افراد ممکن است فکر کنند با افزایش سنشان شخصیتشان تغییر کرده، اما این عادات، توان و سلامتی، مسئولیت ها و موقعیتشان است که تغییر کرده، نه شخصیت بنیادین آنها.
صفات و ارزش ها دو بعدی هستند که شخصیت آدم ها را با هم متفاوت می کنند. شخصیت ویژگی های منحصر به فرد و نسبتاً پایداری از احساسات، افکار و رفتار است که هر فرد از خود نشان می دهد. پنج بعد بزرگ شخصیت )باز بودن، وجدان، برونگرایی، سازگاری و روان نژندی (در مقابل ثبات عاطفی)) صفات مهمی هستند. بقیه که به ویژه به رفتار کار مرتبطند عبارتند از خود کارآمدی، عزت نفس، نظارت اجتماعی و فعال بودن.

Print
239 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

SuperUser AccountSuperUser Account

سایر نوشته ها توسط SuperUser Account
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان