سخنی از بزرگان...

 رنگ صورت خبر می‌دهد از درد درون

 رنگ صورت خبر می‌دهد از درد درون
مدیر ارشد رایشمند

وقتی که می‌خواهید سلامت خود را ارزیابی کنید، گویی پاسخ تمام سؤالات در این زمینه روی پیشانی‌تان نوشته شده است. براساس طب چینی، صورت انسان‌ها اطلاعات کاملی در مورد سلامت آنها و وضعیت ارگان‌های داخلی‌شان ارائه می‌دهد. دریافت این علائم کمک می‌کند تا بیماری‌ها و خطرات را سریع‌تر تشخیص دهیم و در صدد درمان برآییم.

جوش‌های روی پیشانی

براساس طب سنتی، پیشانی ارتباط نزدیکی با سیستم گوارشی دارد و ناحیه بین دو ابرو عملکرد کبد را نشان می‌دهد. زیاده‌روی در مصرف غذاهای چرب و مصرف الکل باعث ایجاد برخی لکه‌ها و نقاط ریزی روی پیشانی می‌شود. برای خلاصی از این لکه‌ها بهتر است تغییراتی در برنامه غذایی خود ایجاد کنید و یک رژیم غذایی سالم را در پیش بگیرید. علاوه بر آن، هیچ‌گاه نگذارید بدن‌تان دچار کم آبی شود.

 
لکه‌های روی گونه ممکن است فقط یک دلیل ساده داشته باشند؛ مثل استفاده از برخی لوازم آرایشی و یا خوابیدن روی بالش‌های کثیف!؛ اما از نظر داخلی، این ناحیه از صورت به ریه‌ها مربوط است. نقاط و لکه‌های این قسمت می‌توانند نشان‌دهنده درد در ناحیه دستگاه تنفسی نیز باشد. افراد سیگاری، بیماران مبتلا به آسم و آلرژی بیشتر از دیگران دچار این لکه‌ها می‌شوند.

لک‌های روی چانه و فک

لکه‌ها و نقاط ریز روی چانه و فک معمولاً به نوسانات هورمونی مربوط است و در دوره‌های خاصی از زندگی، خصوصاً در خانم‌ها پدیدار می‌شوند؛ مثل سیکل ماهانه. لکه‌های پایدار و ماندگار در این نقاط نشانه عدم تعادل هورمونی و اختلال در غدد درون‌ریز است. (مثل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک)؛ بنابراین با مشاهده چنین علامتی هر چه زودتر آزمایش‌های لازم را انجام دهید؛ به خصوص سایر علائم مثل افزایش وزن و قاعدگی‌های نامنظم همراه باشد.

حلقه سیاه دور چشم و پف زیر چشم

سیاهی دور چشم و پف زیر آن معمولاً ریشه ژنتیکی دارد؛ اما اگر این علامت به یکباره ظاهر شود و کم‌کم هم شدت بگیرد، نشان‌دهنده یک مشکل جدی است. نواحی زیر چشم مربوط به عملکرد کلیه‌هاست و تغییر در این ناحیه می‌تواند در اثر کم‌آبی و یا مشکلی در رابطه با دفع سموم بدن به وجود آمده باشد. به همین دلیل بهتر است بیشتر آب بنوشید، از مصرف الکل بپرهیزید و مصرف کافئین و نمک را نیز بسیار محدود کنید. کبودی زیر چشم ممکن است به علت کم‌خونی، کمبود ویتامین B12 و کمبود آهن نیز باشد.
 
وضعیت غیر عادی زبان

به اعتقاد طب قدیمی چینی، زبان به تنهایی یک نقشه کامل از وضعیت سلامتی است. پزشکان زیادی از طریق زبان پی به بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات جسمی می‌برند. کم خونی که در اثر کمبود آهن، فولیت و ویتامین B12 ایجاد می‌شود، یکی از این مشکلات است که با علائمی مثل سوزش، درد و قرمزی زبان بروز می‌کند. وقتی که زبان به رنگ متمایل به آبی در می‌آید، می‌تواند نشانه نبود اکسیژن کافی در خون باشد. سفید شدن آن هم نشان دهنده برفک دهان است.

افزایش موهای صورت و بدن

بعضی از خانم‌ها از موهای زیاد صورت یا بدن خود شکوه می‌کنند و دچار پُرمویی هستند. این مسأله برای آنها یک معضل بزرگ است که می‌تواند نشانه اختلال غدد درون ریز باشد. یکی از شایع‌ترین اختلالات غدد درون‌ریز، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک است که در آن موهای زائد بسیاری در سطح پوست رشد می‌کنند، جوش‌هایی زیادی روی پوست ایجاد می‌شود، افزایش وزن رخ می‌دهد و قاعدگی‌ها نامنظم می‌شود.

خال‌های گوشتی

براساس پژوهش‌های دانشمندان انگلیسی، افرادی که تعداد زیادی خال‌های گوشتی دارند، استخوان‌های‌شان سفت‌تر است و بسیار کمتر از دیگران در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند. برخی دیگر از دانشمندان می‌گویند، وجود خال‌های گوشتی روی پوست نشان می‌دهد که فرد بینایی و قلب سالمی دارد.

اجزای صورت و علائم درونی

چینی‌های قدیم هر یک از پنج بخش صورت را (پیشانی، بینی، چانه، گونه چپ و گونه راست) مربوط به عملکرد قسمتی از ارگان‌های داخلی بدن می‌دانستند. بیشتر مردم باور نمی‌کنند که از این طریق می‌توان فهمید چه اتفاقاتی در حال روی دادن است. آنها هر قسمت از صورت را به یکی از عناصر پنجگانه (آتش، خاک، آب، فلز و چوب) ربط می‌دادند؛ مثلاً پیشانی مطابق عنصر آتش و به قلب انسان مربوط است علاوه بر قلب، عملکرد روده کوچک را نیز نشان می‌دهد. وجود رگ‌های بسیار ریز در پیشانی نشان دهنده مشکلات قلبی است. در اثر حمله قلبی رنگ پیشانی تقریبا به آبی متمایل می‌شود. بینی با عنصر خاک مطابقت دارد و به شکم، طحال و پانکراس مربوط است. وجود جوش‌های ریز روی نوک یا اطراف بینی نشان دهنده مشکلات گوارشی، یبوست و یا اسهال می‌باشد. مویرگ‌های ریز روی پل بینی نشان می‌دهند که فرد عادت به مصرف الکل دارد و یا از استرس و نگرانی فراوان رنج می‌برد که با روش‌هایی مثل مدیتیشن، می‌توان آن را کاهش داد. چانه مربوط به عنصر هواست و با عملکرد کلیه‌ها و مثانه در ارتباط است.

هر گونه مشکل و تغییر رنگ در چانه و ایجاد لکه‌های تیره در اطراف دهان و چانه مشکلات مربوط به کلیه‌ها و مثانه را نشان می‌دهند. افزایش تولید استروژن و تستوسترون در بدن منجر به قاعدگی‌های نامنظم در خانم‌ها و علائم پروستات در آقایان می‌شود. افرادی که چانه‌شان کوچک است، به‌طور ژنتیکی کلیه و مثانه ضعیف‌تری دارند. این به آن معنا نیست که حتماً دچار بیماری‌های کلیوی می‌شوند، بلکه به این معنا که بیشتر از دیگران مستعد این گونه بیماری‌ها هستند. گونه سمت راست که با عنصر فلز تطابق دارد، به عملکرد ریه و روده بزرگ مربوط می‌شود. تغییر رنگ و مشکلات پوستی در این قسمت، نشان دهنده بیماری‌های ریوی و روده‌ای است. جوش‌های معمولی، اگزما و قرمزی خفیف پوست در گونه سمت راست، نشان می‌دهد که یک سرماخوردگی در راه است.

افرادی که بیشتر مستعد بیماری‌های تنفسی، آلرژی و آسم هستند، گونه سمت راست صورت‌شان کمی قرمز یا گاهی اوقات آبی می‌شود که پیداست در دستگاه تنفسی التهاب وجود دارد. گونه سمت چپ مربوط به عنصر چوب و عملکرد کبد و کیسه صفراست. قرمزی و سوزش گونه چپ نشان از فشار خون بالا دارد. زرد بودن پایین چشم چپ، نشان‌دهنده سنگ کیسه صفرا یا کلسترول بالاست که هر دو به عملکرد کبد مربوط می‌شوند. به خاطر داشته باشید که بدن شما از راه‌های مختلفی عدم تعادل و هماهنگی بخش‌های داخلی و خارجی‌اش را به شما نشان می‌دهد. با دانستن این علائم از طریق چشم، زبان، کف دست، مو، دندان و پاها می‌توانید به راز و رمزهای درونی خود پی ببرید.

چاپ
1337 رتبه بندی این مطلب:
3.5

مدیر ارشد رایشمندمدیر ارشد رایشمند

سایر نوشته ها توسط مدیر ارشد رایشمند
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

ارتباط با نویسنده

x