سخنی از بزرگان...

پرسش و پاسخ هایی در مورد سر درد در بارداری

پرسش و پاسخ هایی در مورد سر درد در بارداری

 سردرد در دوران بارداری کاملا مرسوم است، مخصوصا در اوایل بارداری که بدن شما در حال تطابق خود با شرایط جدید می باشد.در حالیکه هنوز دلایل واقعی سردرد در بارداری مشخص نیست ولی به احتمال بالا با نوسانات در هورمون ها و تغییرات در گردش خون در ارتباط می باشد.

یکی از مرسوم ترین انواع سردرد در دوران بارداری سردرد تنشی است، و در صورتیکه شما به این نوع سردرد حساسیت دارید احتمالن خود باعث اذیت شدن بیشتر شما در دوران بارداری خواهد شد. سردرد تنشی شبیه درد مبهم و ثابت در هر دو طرف سر یا پشت گردن احساس می شود.

میگرن در بارداری چگونه است؟
میگرن نیز در بارداری نسبتاً مرسوم می باشد و در حدود 16 درصد از زنان در طول اولین بارداری خود با درد میگرن روبرو هستند، این نوع درد با سردرد تنشی در بارداری متفاوت می باشد. میگرن معمولا باعث درد ضرباندار، در یک طرف سر  می گردد و دیگر علائم میگرن شامل تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و سر و صدا در این دوران می باشد. در حدود دو سوم از زنان که در پیش از بارداری میگرن داشتند بخصوص آنهایی که درد میگرن آنها با دوره قاعدگی آنها در ارتباط است در دوران بارداری با بیشتر شدن این مشکل روبرو می گردند.

آیا برای سردرد من در دوران بارداری دلایل دیگری وجود دارد؟
سردرد در بارداری همیشه به خود دوران بارداری وابسته نیست و گاهی دلایل دیگری وابسته به سبک زندگی دارد، که برخی از این دلایل را مشاهده می نمایید.

بالا و پایین بردن مصرف کافئین
داشتن استرس و احساس خستگی (لطفاً مقاله سلامت روان در بارداری را مطالعه نمایید)
کم شدن آب بدن و احساس گرسنگی
آلرژی به فصل و یا غذای خاص
آنفولانزا یا سرماخوردگی 
 میگرن در بارداری

حدود 16 درصد از زنان در طول اولین بارداری خود با درد میگرن روبرو هستند
 
آیا می توانم مسکن برای تسکین سردرد خود در بارداری مصرف نمایم؟
استامینوفن یا همان پاراستامول در بارداری مجاز است و می تواند در موارد سردرد در بارداری مورد استفاده قرار گیرد با این وجود توصیه شده تا آنجا که ضروری نشده از مصرف آن خود داری کنید. در صورتی که استامینوفن کمکی به کم کردن سردرد شما در بارداری ننمود، با پزشک خود تماس بگیرید و از او کمک بخواهید. آسپیرین نباید در بارداری مصرف گردد مگر اینکه با نصیحت دکتر شما صورت پذیرد.در سه ماهه اول و سه ماهه سوم بارداری مصرف ایبوپروفن می تواند باعث سقط جنین و یا به تأخیر افتادن زایمان گردد، ولی این ریسک در سه ماهه دوم بارداری کمتر می باشد.

آسپیرین تنها و تنها باید در صورت توصیه پزشک در دوران بارداری مصرف گردد. آسپیرین و بعضی از داروهای ضد التهاب، ممکن است برای برخی از ناراحتی های بارداری توسط پزشک تجویز گردد ولی برای سردرد در بارداری تجویز نمی گردد.

آیا درمان های میگرن در بارداری بدون خطر می باشند؟
بهتر است برای هر نوع روش درمانی که مد نظر دارید و یا به شما توصیه شده است با پزشک خود مشورت نمایید، در این صورت ممکن است پزشک به شما چیزی دیگری بجای آن تجویز کند مانند قرص ها ضد تهوع ، ولی بخاطر داشته باشید، سعی خود را در مصرف هرچه کمتر دداروها در دوزهای پایین در دوران بارداری داشته باشید.

آیا چیز دیگری برای کمک به سردرد در بارداری وجود دارد؟
درکل برخورد با سردرد در بارداری به هیچ وجه بامزه و یا سرگرم کننده نیست، ولی در صورتیکه استامینوفن کمکی به کم کردن سردرد شما نکرد، راه دیگری برای امتحان کردن وجود دارد، استراحت کردن بیشتر ودوری کردن از استرس احتمالی. بعضی از خانم های بارداری متوجه شدن با قرار دادن کیسه کمپرس آب گرم بر روی پیشانی خود به کم کردن و تسکین سردرد خود می توانند کمک زیادی نمایند. ماساژ سر و یا مالش دادن نقاط حساس نبض دار سر می تواند برای شما مفید باشد. مطمئنا انجام ماساژ حرفه ای به تخلیه استرس بدن شما در بارداری و تسکین درد های شما کمک زیادی خواهد کرد

چه وقت من باید بخاطر سردرد به پزشک مراجعه کنم؟
اکثر سردرد های بارداری ناخوشایند ولی در عین حال بی خطر می باشند. با این حال اگر شما با علائم دیگری چون تاری دید، استفراغ شدید و تورم ناگهانی و التهاب مواجه شدید فوراً با پزشک خود مشورت نمایید.

 
 

 

پرینت
1539 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مدیر ارشد رایشمندمدیر ارشد رایشمند

سایر نوشته ها توسط مدیر ارشد رایشمند
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و محتوای شما را جمع‌آوری می‌کند تا بتوانیم نظرات درج شده در وب‌سایت را پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر خط‌مشی رازداری و شرایط استفاده< /a> که در آن اطلاعات بیشتری در مورد مکان، چگونگی و چرایی ذخیره داده های شما دریافت خواهید کرد.
افزودن نظر

ارتباط با نویسنده

x