وقتی از ته دل خوشحالی، بگذار چهره‌ات این شادمانی را نشان دهد اچ جکسون براون (کتاب نکته‌های کوچک زندگی)

نحوه اثرگذاری بدن بر مغز هنگام ترس

نحوه اثرگذاری بدن بر مغز هنگام ترس
SuperUser Account

محققان بیش از پیش به این نتیجه می رسند که اندام های دیگر بدن با ایجاد رابطه با عملکرد مغز بر برداشت، شناخت و احساسات ما نفوذ دارند.
در همین راستا شیوه ای كه ذهن ما به ترس واكنش نشان می دهد و احساسات مربوط به آن را پردازش می كند با شیوه پردازش احساسات دیگر متفاوت است. به این ترتیب که چرخه قلب بر شیوه پردازش احساس ترس اثر می گذارد.
اگر هنگامی كه قلب خون را پمپاژ می كند با چهره ای ترسناك روبرو شویم، آن را ترسناك تر از زمانی می بینیم كه همین چهره را هنگامی كه قلب آرام است مشاهده می کنیم. با تصویربرداری همزمان از مغز ثابت شده قلب ما دركمان از ترس را تغییر می دهد. بنابراین قلبمان هم تحت تأثیر آن چه می بینیم قرار می گیرد.
نحوه اثرگذاری قلب بر ادراک ترس
روشی که در آن ترس را پس از دیدن عکس های ترسناک پردازش می کنیم تحت تأثیر قلبمان قرار می گیرد.
براساس یک تحقیق درصورتی که یک چهره ترسناک را در طی سیستول (زمانی که قلب پمپ می کند) ببینیم و پس از آن قضاوت كنیم، این صورت را ترسناک تر از زمانی می بینیم که همان چهره را در حین دیاستول (زمانی که قلب آرام است) می بینیم.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از مغز که به طور همزمان با نشان دادن یک چهره ترسناک به افراد انجام شده ثابت می کند بخشی از مغز به نام بادامه تحت تأثیر قلبمان قرار می گیرد و قلبمان درکمان از ترس را تغییر می دهد.
بنابراین قلبمان هم می تواند تحت تأثیر  آن چه ما می بینیم و آن چه نمی بینیم قرار بگیرد.
به این ترتیب دانشمندان مکانیسم مهمی که براساس آن قلب و مغز با یکدیگر صحبت می کنند را یافته اند. این یافته برای درمان افراد مبتلا به اضطراب، غم پس از حادثه و نیز مراقبه تأثیر گذار خواهد بود.

Print
290 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

SuperUser AccountSuperUser Account

سایر نوشته ها توسط SuperUser Account
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان