چمدانهای گرانقیمت به دست نگیر، ممكن است توجه دزدان را به خود جلب كند. اچ جکسون براون (کتاب نکته‌های کوچک زندگی)

محصولاتی که با فناوری نانو ساخته می شوند

محصولاتی که با فناوری نانو ساخته می شوند

فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی است. فناوری نانو با رشته های عمده علمی تطبیق پیدا کرده و به وسیله صنایع مختلف با سرعت هرچه تمام تر در حال پذیرفته شدن و توسعه است.
کارشناسان می گویند کالاهای مصرفی عرصه ای است که تأثیرات فناوری نانو در آن به خوبی ملموس می شود. درواقع با افزایش تولید محصولات حاصل از فناوری نانو میزان کالاها برای مصرف کنندگان به مرز انفجار می رسد. کالاهای ساخته شده به وسیله فناوری نانو هم اینک هم به وسیله بیشتر مردم جهان به رسمیت شناخته شده اند.
درحال حاضر محصولات متعددی در بازار اند که نتیجه به کارگیری این فناوری هستند. شما همین حالا هم ممکن است نانوذرات را بپوشید، بخورید یا تنفس کنید. در این مطلب به نمونه هایی از کالاهایی که به وسیله فناوری نانو تولید می شوند اشاره می گردد.
لباس ها
دانشمندان و مهندسان از فناوری نانو برای بهبود لباس ها استفاده می کنند. برای مثال تولید کنندگان پارچه ها را با یک لایه نازک از نانوذرات اکسید روی می پوشانند و به این وسیله لباس هایی درست می کنند که در مقابل اشعه ماورای بنفش خورشید بهتر محافظت می شوند. برخی از لباس ها نانوذراتی به شکل موهایی کوتاه دارند که به دفع آب و مواد دیگر کمک و پارچه را در برابر لکه مقاوم تر می کنند.
برخی از محققان با فناوری نانو آزمایشاتی برای «کنترل آب و هوای شخصی» انجام می دهند. ژاکت های نانوالیاف به کسانی که آنها را می پوشند این امکان را می دهند که برای کنترل گرمای ژاکت از مجموعه کوچکی از باتری ها استفاده کنند.
لوازم آرایش
بسیاری از محصولات آرایشی حاوی نانوذرات اند. وجود مواد در مقیاس نانومتری در این محصولات وضوح، پوشش، پاکسازی و یا جذب را به وجود می آورند. به عنوان مثال نانوذراتی که در کرم های ضد آفتاب مورد استفاده قرار می گیرند (دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی) بیشتر و مطمئن تر از پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش مضر محافظت می کنند. این نانومواد (مواد نانویی) بازتاب نوری بهتری را برای یک دوره زمانی طولانی تر به وجود می آورند.
همچنین فناوری نانو می تواند «سیستم های رسانایی» بهتری را برای مواد آرایشی فراهم کند. به این ترتیب نانومواد قادر می شوند به غشای یک سلول پوست نفوذ کنند تا ویژگی های سلول، مانند کشش و یا رطوبت را تقویت کنند.
ورزش
فناوری نانو انقلابی را در دنیای ورزش ایجاد کرده است. مواد افزودنی در مقیاس نانومتر می تواند تجهیزات ورزشی را سبک، سفت و با دوام کند.
برای مثال نانولوله های کربن مورد استفاده قرار می گیرند تا اسکلت دوچرخه و راکت تنیس سبک تر، نازک تر و انعطاف پذیرتر شود. نانولوله ها به چوب های گلف و هاکی هم کوبش قوی تر و دقیق تری می دهد.
نانولوله های کربن تعبیه شده در پوشش اپوکسی (پوشش محافظتی) قایق های کایاک آنها را در آب سریع تر و با ثبات تر می کند. یک اپوکسی مشابه، توپ تنیس را در حالت فنری و جهنده نگه می دارد.
مواد غذایی
در صنایع غذایی از نانومواد هم در بخش بسته بندی و هم در بخش کشاورزی استفاده می شود. نانوکامپوزیت های رسی در بطری های سبک، کارتن ها و فیلم های بسته بندی، حایلی غیر قابل نفوذ در مقابل گازهایی مثل اکسیژن یا دی اکسید کربن ایجاد می کنند. نانو ذرات نقره که در پلاستیک ظروف نگهداری جاسازی می شوند نیز باکتری ها را می کشند.
مهندسان و شیمی دانان از فناوری نانو برای تعدیل بافت و طعم غذاها استفاده می کنند. سطح تماس بیشتر نانومواد ممکن است قابلیت انتشار مواد غذایی، به عنوان مثال سس مایونز را بهبود بخشد.
مهندسان نانوفناوری شیوه ای که جوانه های چشایی ما عطر و طعم را حس می کنند مورد مطالعه قرار داده اند. نانومواد با هدف قرار دادن تک تک سلول ها در یک جوانه چشایی قادرند شیرینی یا شوری مواد غذایی خاصی را افزایش دهند. برای مثال یک ماده شیمیایی به نام «مسدود کننده تلخی» می تواند زبان را فریب دهد تا تلخی بسیاری از مواد غذایی ای را که به طور طبیعی طعم و مزه تلخ دارند را حس نکند. 
الکترونیک
فناوری نانو انقلابی در عرصه الکترونیک به وجود آورده است. فناوری نانو سیستم های قابل حمل تر و سریع تری را فراهم می کند که می تواند مقادیر هرچه بیشتری از داده ها را مدیریت و ذخیره کند. 
فناوری نانو کیفیت نمایش صفحه نمایش را در دستگاه های الکترونیکی بهبود داده است. این بهبود کیفیت شامل کاهش مصرف برق در عین کاهش وزن و ضخامت صفحه نمایش است.
فناوری نانو باعث می شود شیشه ها بیشتر مورد پسند مصرف کننده ها قرار بگیرند. به عنوان مثال می توان از نانومواد در لیوان ها استفاده کرد تا آنها خود به خود تمیز شوند. هنگامی که نور ماورای بنفش به لیوان می خورد، نانوذرات انرژی دار می شوند و شروع به شکستن و شل کردن مولکول های آلی -کثیفی- روی شیشه می شوند. باران کثیفی ها را تمیز می شوید. از فن آوری مشابهی هم می توان برای دستگاه های صفحه نمایش لمسی به منظور مقاوم کردن آن در برابر عرق بهره برد.
نانوپزشکی
فناوری نانو می تواند به بهتر شدن ابزار پزشکی کمک کند و روش های پزشکی نیز می تواند به شکل شخصی تر، قابل حمل تر، ارزان تر، امن تر و آسان تر خدمت کند. برای مثال نانو ذرات نقره در داخل باند گنجانده می شود و میکروب های مضر را خفه می کند و می کشد. این کار می تواند به خصوص در درمان سوختگی مفید واقع شود.
فناوری نانو همچنین پیشرفت هایی را در درمان بیماری ها به وجود می آورد. پژوهشگران به دنبال راه هایی برای استفاده از نانوذرات برای رساندن داروها به طور مستقیم به سلول های خاصی هستند. این کار به ویژه برای درمان سرطان امیدوار کننده است چرا که معالجات شیمی درمانی و پرتو درمانی همان طورکه بافت بیمار را هدف می گیرند می توانند به بافت سالم هم آسیب برسانند. 
درخت پارها (مولکول هایی مصنوعی) و همچنین نانومواد که انشعابات متعدد دارند نیز قادرند سرعت و کارایی انتقال داروها را بهبود بخشند. برای مثال محققان بر روی درخت پارهایی آزمایش کرده اند که با انتقال داروهایی سرعت شیوع فلج مغزی در خرگوش را کند می کند. نانومواد می توانند خونریزی را کاهش دهند و انعقاد خون را تسریع کنند .
با تنظیم نانوذرات برای شناسایی پروتئین های خاص و یا سلول های بیمار و اتصال خودشان به آنها می توان تست های تشخیصی و تصویربرداری را بهبود داد.
و این فهرست ادامه دارد.

Print
310 رتبه بندی این مطلب:
4/0

SuperUser AccountSuperUser Account

سایر نوشته ها توسط SuperUser Account
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان