هنگام ماهیگیری یا پیاده روی دو نوار لاستیكی ضخیم به دور كیف پولت ببند تا از افتادن آن جلوگیری  شود. اچ جکسون براون (کتاب نکته‌های کوچک زندگی)

سرزمینی که نیروی گرانش زمین در آن‌جا به حداقل می‌رسد!

SuperUser Account

 سیاره‌ی زمین را با شکل هندسی «کُره» می‌شناسیم، ولی در حقیقت زمین یک کُره‌ی کامل نیست و شکلی پخ شده دارد؛ علاوه بر این، چگالی زمین نیز یکنواخت نیست و جِرم زمین به صورت مساوی در حجم آن توزیع نشده. این توزیع جرم غیریکنواخت به معنی جاذبه‌ی غیریکنواخت در سطح کره‌ی زمین خواهد بود.
 
یک ناهنجاری عجیب در مورد جاذبه‌ی زمین، خلیج هادسون در کانادا است. این منطقه، جاذبه‌ی کمتری نسبت به دیگر مناطق زمین دارد، مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۷ نشان داد که دلیل آن توده‌های یخی عظیم و در حال ذوب شدن هستند.
 
یخ‌هایی که در زمان عصریخ‌بندان، منطقه را پوشش داده بود، مدت‌ها است، که ذوب شده‌اند. اما کره‌ی زمین به طور کامل به شکل اولیه خود بعد از این عصر، باز نگشته است. از آنجایی که جاذبه در یک منطقه با جرم موجود در آن منطقه، متناسب است و توده‌های یخ مقداری از جرم زمین را به کنار کشیده‌اند، بنابراین؛ جاذبه در محل توده‌ی صفحات یخی، به میزان جزئی کمتر است.
 
شکل غیریکسان پوسته، می‌توان ۲۵ تا ۴۵ درصد جاذبه‌ی غیرمعمول در سطح زمین را توضیح می‌دهد و بقیه‌ی آن را می‌توان توسط حرکت رو به پایین مواد خمیری شکل در جبه‌ی زمین توضیح داد. 

Print
294 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

SuperUser AccountSuperUser Account

سایر نوشته ها توسط SuperUser Account
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان