سخنی از بزرگان...

ساوانا (savanna علفزار گرمسیری) چیست؟

ساوانا (savanna علفزار گرمسیری) چیست؟

علفزار گرمسیری استوایی (حدفاصل مدار رأس السرطان و رأس الجدی) علفزاری است با درختان پراکنده که فصلی خشك و داغ دارد. این محیط زندگی حدفاصل بین علفزار و جنگل واقع شده. علفزارهای گرمسیری در مناطق استوایی خشك و یا وابسته به این مناطق واقع شده اند و اغلب با یك جنگل بارانی مرز دارند. علفزار گرمسیری یك فصل خشك طولانی و یك فصل بارانی دارد.
تطبیق جانوران: جانورانی كه در علفزار گرمسیری زندگی می كنند با مقدار متغیر ذخیره غذایی در طول سال تطبیق پیدا كرده اند. زمان هایی فراوانی غذا (در طول و بعد از فصل مرطوب) وجود دارد و زمان هایی تقریباً هیچ غذا یا آبی وجود ندارد (در طول فصل خشك).  بسیاری از جانوران علفزارهای گرمسیری مهاجرت می كنند تا با مشکلات فصل خشک مواجه نشوند.
علفزارهای گرمسیری یا ساواناها كجاها هستند؟ علفزارهای گرمسیری در آفریقا،‌ ماداگاسكار (یك جزیره در ساحل شرقی آفریقا)، استرالیا، آفریقای جنوبی، هند و منطقه تایلند-میانمار در جنوب شرقی آسیا واقع شده اند.
جانورانی كه در علفزارهای گرمسیری زندگی می كنند:
بسیاری از جانوران در علفزارهای گرمسیری زندگی می كنند. ‌از بی مهرگان (مثل ملخ ها، موریانه ها و سوسك ها) تا پستانداران بزرگ (مثل شیرها و گربه های وحشی). علفزارهای گرمسیری مختلف جهان از جمعیت های متفاوتی از جانوران حمایت می كنند.
برخی از جانورانی که در این منطقه زندگی می کنند عبارتند از:
مورچه، مورچه خوار، فیل آفریقایی، گربه وحشی آفریقایی، بز کوهی، فیل آسیایی، بابون (نوعی میمون)، مار بوآ، بوفالوی کیپ، سگ شکاری کیپ، پلنگ، کرم خاکی، فوسا (نوعی پستاندار گوشخوار)، زرافه، گوزن یالدار، ملخ، کفتار، خرگوش جک، کانگارو، چیتا، شیر، موش کور، پشه، شترمرغ، رآ (نوعی پرنده)، کرگدن، عقرب، نوعی تمساح، ببر، والابی (جانوری شبیه به کانگورو)، نوعی خوک وحشی، کرگدن سفید، گور خر و ... .

چاپ
1242 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مدیر ارشد رایشمندمدیر ارشد رایشمند

سایر نوشته ها توسط مدیر ارشد رایشمند
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

ارتباط با نویسنده

x