سخنی از بزرگان...

اولین رویداد نجومی سال 2017 !

اولین رویداد نجومی سال 2017 !
SuperUser Account

اولین رویداد نجومی سال 2017 میلادی با بارش شهابی ربعی در شبانگاه سه شنبه (14 دی) و بامداد چهارشنبه ( 15 دی) ، بارش شهابی ربعی یا کوادرانتی یکی از بارش های معروف سالانه بوده و زمان اوج این بارش اواسط دی ماه هر سال است.

اوج بارش این بارش شهابی ربعی در سال 1395، شبانگاه سه شنبه 14 دی و بامداد چهارشنبه 15 دی است و میزان بارش ساعتی سمت الراسی (ZHR) این بارش، 40 شهاب در ساعت پیش بینی شده است. عامل این بارش دنباله دار 2003 EH1 می باشد که ذرات به جا مانده از این دنباله دار در شب های مذکور قابل مشاهده می شود.

لازم به ذکراست که در بامداد چهارشنبه 15 دی متوقع مشاهده شهاب بیشتری خواهیم بود، زیرا در ساعات اولیه  شبانگاه 14 دی، ماه در وضعیت تربیع اول است و این وضعیت حتی ساعتی پس از نیمه شب، مزاحم رصد شهاب های این بارش خواهد بود؛ اما پس از غروب ماه در بامداد چهارشنبه، آسمان تاریک شرایط مناسبی را فراهم می کند تا با در نظر گرفتن رصدگاه امن و بی خطر و بدور از آلودگی هوا و نور شهرهای بزرگ، علاقمندان این بارش را با همراه داشتن لباس گرم مناسب و بدون نیاز به ابزار نجومی خاص رصد نمایند. رصد شهابها برای انسان و یا چشم رصدگر خطری ندارند و صرفا ذرات بسیار ناچیز میلیمتری و میکرومتری هستند که در 80 تا 150 کیلومتری از سطح زمین با جو برخورد و درخشان می شوند. کانون این بارش را صورت فلکی 'گاوران' یا 'عوّا' از صورت های فلکی شمال کره آسمان است.

Print
313 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

SuperUser AccountSuperUser Account

سایر نوشته ها توسط SuperUser Account
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

ارتباط با نویسنده

x