مشاوره

مدیر ارشد سایت
/ دسته ها: مشاوره تحصیلی

مرور صحیح درس ها

حجم زیاد درس ها به ویژه برای امتحانات نهایی، کنکور کارشناسی و یا کنکور کارشناسی ارشد این زمان را که داوطلب بتواند دروس مهم را دوره کند و از ابتدا بخواند از او می گیرد. در ابتدا باید بدانید که هنگامی که درسی را مطالعه می کنید در حافظه کوتاه مدت شما ثبت می شود و برای اینکه آن مطلب در حافظه بلند مدت شما ذخیره شود لازم است تا مروری دوباره بر آن صورت بگیرد بنابراین این دوره و مرور کاملاً مهم بوده و می تواند تعین کننده باشد.

خیلی از داوطلبان درسی را می خوانند و زمانی که نیاز به دوره و مرور آن دارند نگاهی به حجم مطلبی که می خواهند بخوانند کرده و از آن منصرف می شوند. این مشکل به این دلیل است که این دسته از داوطلبین شیوه درست مطالعه را ندانسته و نمی دانند چگونه مطالب خوانده شده را خلاصه کرده تا در زمان نیاز به مرور، با صرف کمترین زمان کل مطالب را دوره کنند.

شیوه های مطالعه درست متنوع بوده و می توان به روش های مختلفی خلاصه نویسی کرد و نت برداری کرد. اما، بهترین روش این است که شما ابتدا لیستی از دروس خود تهیه نمایید و سپس برای هرکدام از درس ها و برای هر قسمت آن برنامه زمان بندی خاصی را طرح ریزی کنید. سپس در هنگام مطالعه، با استفاده از خودکار های رنگی نکات مهم را مشخص کرده و پس از اتمام خواندن درس با مرور همان نکات ، آن ها را در یک صفحه چک نویس وارد نمایید تا در واقع خلاصه نویسی و نت برداری کرده باشید. فراموش نکنید که زیر نکات مهم باید خط کشی شود و نکات بسیار مهم بر روی همان چک نویس وارد شود. حال که زمان دوره و مرور درس ها فرا می رسد می توانید با مراجعه به نوشته های خود در کمترین زمان درس ها را دوره کرده و مطالب را وارد حافظه بلند مدت خود کنید. فقط به خاطر داشته باشید که نگذارید درس ها انباشته شود و به این نکته توجه کنید مرور هرچه بیشتر درس ها می تواند تسلط شما را بر روی آنها بیشتر کند.

مطلب قبلی کنترل تغذیه
مطلب بعدی چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟ (اصول مقاله نویسی علمی)
چاپ
1735 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

مدیر ارشد سایتمدیر ارشد سایت

سایر نوشته ها توسط مدیر ارشد سایت

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

جستجو در مطالب مشاوره