برای رسیدن به كمال مطلوب تلاش كن، اما به ممتاز بودن هم قانع باش. اچ جکسون براون (کتاب نکته‌های کوچک زندگی)

دایناسورها شبیه پرندگان تخم هایشان را پرورش می دادند یا مشابه خزندگان

دایناسورها شبیه پرندگان تخم هایشان را پرورش می دادند یا مشابه خزندگان
SuperUser Account

در میان بسیاری از اسراری كه دیرینه شناسان تاكنون تلاش کرده اند کشف كنند یکی این است که دایناسورها چگونه روی تخمشان می خوابیدند. آیا آنها مثل تمساح ها به طور کامل تخم ها را در مواد لانه دفن می كردند یا آنها را در لانه های باز و غیر پوشیده همان گونه كه پرندگان جوجه هایشان را پرورش می دهند قرار می دادند.
دیرینه شناسان از نزدیک پوسته تخم های فسیل شده از یک دایناسور گوشتخوار کوچک به نام Troodon را بررسی كردند و به این نتیجه رسیدند که این جانور مانند پرندگان تقریباً به شكل عمودی روی تخم هایش می خوابیده. همچنین این دایناسور برخلاف تمساح ها تخم هایش را داخل زمین دفن نمی كرده بلكه آنها را در كف بستر شنی و یا گل و لایی كه به عنوان لانه مورد استفاده قرار می داده، می گذاشته است.
این نحوه پرورش جوجه در خزندگان با روشی كه پرندگان تخم خود را می پرورند فرق دارد. چراكه پرندگان تخم خود را دفن نمی كنند و در نتیجه، تخم آنها دارای خلل و فرج به مراتب کمتری است. خزندگان مثل تمساح ها که تخم هایشان را به منظور پرورش جوجه به طور کامل دفن می كنند تخم هایی دارند كه سوراخ ها و خلل و فرج زیاد در پوسته شان وجود دارد كه به آنها اجازه تنفس می دهد.
این شواهد نشان می دهد یک رابطه ی تکاملی نزدیک میان پرندگان و دایناسورها وجود دارد.

Print
432 رتبه بندی این مطلب:
3/0

SuperUser AccountSuperUser Account

سایر نوشته ها توسط SuperUser Account
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان