سخنی از بزرگان...

فیلتر:

مرتب سازی بر اساس:

فیلتر بر اساس دسته‌ها

 • Expand/Collapse
  • Expand/Collapse
ریاضی دوره اول متوسطه (پایه هفتم)

ریاضی دوره اول متوسطه (پایه هفتم)

در دروه ابتدایی با مفاهیم حساب و هندسه آشنا شدید. در دوره اول متوسطه از دانش رایضی خود استفاده می کنید و آن را به کار می برید تا معلومات ریاضی خود را افزایش دهید. اما چگونه باید ریاضیات را آموخت؟ برای یادگیری ریاضی خودتان دست به کار شوید؛ در کلاس نقش فعالی داشته باشید؛ فقط شنونده بودن کافی نیست فعالیت های کتاب درسی به شما کمک می کنند تا در جریان کلاس سهیم باشید. متن فعالیت ها را با دقت بخوانید و به صورت فردی یا گروهی کارهای خواسته شده را انجام دهید. مهم ترین قسمت فعالیت ها، بخش نتیجه گیری است.

آن قسمت ها را بصورت کامل بنویسید. در حل یک مسئله 4 مرحله وجود دارد. در تمام کتاب وقتی با مسئله ای روبرو می شوید، این 4 مرحله را در ذهن خود مرور کنید تا کم کم در حل کردن مسئله فرک خود را سازمان دهی کنید.

 • مرحله اول: فهمیدن مسئله: برای درک مسئله خوب باید آن را بخوانید و درک کنید. کارهای زیر می تواند شما را در درک بهتر مسئله کمک کند:
  1. مسلئه را به زبان و کلمات خود بیان کنید
  2. خواسته های مسئله را معلوم کنید
  3. مسئله را خلاصه کنید
  4. شرط های خاص مسئله را جدا کنید
  5. داده ها و اطلاعات مسئله را مشخص نمایید
  6. مسئله را بصورت یک نمایش ساده اجرا کنید
 • مرحله دوم: انتخاب راهبرد مناسب: در دوره ابتدایی با تعدادی از راهبردهای حل مسئله آشنا شدید. دانستن نام و کاربرد هر راهبرد به شما کمک می کند تا آن ها را مرور و پیدا کنید که کدام یک برای حل مسئله ممکن است مفید باشد
  1. رسم شکل
  2. حدس و آزمایش
  3. الگوسازی
  4. زیرمسئله
  5. حذف حالت های نامطلبوب
  6. حل مسئله ساده تر
  7. الگویابی
  8. روش های نمادین
 • مرحلۀ سوم: حل کردن مسئله:با راهبردی که انتخاب کردید، مسئله را حل کنید.اگر تشخیص دادید که مسئله با آن راهبرد به نتیجه نمیرسد، به مرحله دوم برگردید و راهبرد خود را تغییر دهید. گاهی اوقات لازم است به مرحله اوّل برگردید شاید نکته ای در مسئله وجود داردکه شما هنوز به آن توجه نکرده اید.
 • مرحلۀ چهارم: بازگشت به عقب: حل کردن مسئله با پیدا شدن پاسخ ریاضی تمام نمی شود. ابتدا پاسخ ریاضی خود را در موضوع مسئله تفسیر کنید. آیا پاسخ شما همان خواسته مسئله است؟ آیا جواب شما منطقی است؟ می توانید مراحل و عملیات مسئله را بررسی کنید و یا مسئله را با راه حل دیگری پاسخ دهید.
مطلب قبلی ریاضیات مهندسی
مطلب بعدی منیفلد لامبرت
پرینت
6536 رتبه بندی این مطلب:
3.7
نوعکتاب
رشتهریاضی
مقطعمتوسطه
گرایشریاضی
زبانفارسی
نوع کاربرددرسی - مدرسه
نویسندهبهمن اصلاح پذیر، علی ایرانمنش، محمد حسن بیژن زاده، خسرو داودی، آرش رستگار، ابراهیم ریحانی، احمد شاهورانی، وحید عالمیان، سید محمد کاظم نائینی
سال انتشار1392
صفحه149
نام منبعمجله علمی رایشمند
لینک منبعhttps://rayeshmand.ir/Default.aspx?tabid=51&artmid=1417&articleid=676&language=fa-IR

فایل ها برای دانلود

 • riazi7(.rar, 702 B) - 154 دانلود(ها)

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید